10, avenue des Mimosas - 83530 Agay - France
DI için röportaj: (tasarım röportajı) – Franck Scott tarafından 15 Mayıs 2023’te.
design interview Isselin

Ödüllü tasarımcı Olivier Felix Isselin’le özgün ve yaratıcı Overflow Spa tasarım çalışmaları hakkında röportaj yapmaktan büyük mutluluk duyduk. Olivier Felix Isselin, özgün taşma spa çalışmalarıyla dünyamızı daha iyi bir yer haline getiren ödüllü bir endüstriyel tasarımcıdır.

DI: Tasarımınızın ardındaki ana prensip, fikir ve ilham nedir?

OFI: Amaç, tıpkı bir heykel gibi yer çekimiyle oynayan, hemen fark edilebilen bir tasarıma sahip, taşma dolu bir spa yaratmaktı. Zarif silueti, kavisli kenarları ve kapsül benzeri şekilleri ona hafif ve neşeli bir görünüm kazandırıyor: özgürlük ve dikkatsizlik zamanını hatırlatan bilinçli bir uzay çağı görünümü. Bu görünümü elde etmek için spanın tamamen deniz paslanmaz çelikten yapılmış olması gerekiyordu. Bu malzeme %100 geri dönüştürülebilir olması, çevreye nötr etkisi ve benzersiz dayanıklılığı nedeniyle estetik, hijyenik ve ekolojik niteliklere sahiptir.

DI: Bu çalışmayı tasarlarken ana odak noktanız neydi? Özellikle neyi başarmak istediniz?

OFI: Spayla ilgileniyordum çünkü orada olanlardan hoşlanmıyorum. Bu segmentteki ürünlerin çoğu çirkinlik temelinde yarışıyor: Bu gerçek bir akort yarışması. Ancak sağlıklı yaşam aynı zamanda güzellikle de ilgilidir!

DI: Bu ödüllü tasarımla ilgili gelecek planlarınız neler?

OFI: Şimdi bu spa için parlak bir gelecek bulmamız ve dünya çapında doğru distribütörleri ve reçete yazanları bulmamız gerekiyor.

DI: Bu özel konsepti tasarlamanız ne kadar sürdü?

OFI: İlk taslağımla ürünün son haline getirilmesi arasında yaklaşık bir yıl geçti.

DI: Bu özel konsepti neden tasarladınız? Bu tasarım sipariş üzerine mi yapıldı yoksa bir ilham peşinde koşmaya mı karar verdiniz?

OFI: Space Oddity, geliştirmek istediğim kişisel bir proje.

DI: Tasarımınız başka bir şirket tarafından üretiliyor veya kullanılıyor mu, üretim haklarını satmayı veya kiralamayı mı planlıyorsunuz ya da çalışmanızı kendiniz mi üretmeyi düşünüyorsunuz?

OFI: Bu spanın gerçekleştirilmesi tamamen depolama tankları yapımında Fransız lider olan CDE’nin atölyelerinde gerçekleştirilmektedir. Spalarım için başka bir üretici istemiyorum. Kendi markam olan paslanmaz çelik havuz ve spa markaları altında satılmaktadır: Linoxydable. Ancak uluslararası distribütörler arıyorum.

DI: Çalışmanızın tasarımını etkilemeye yardımcı olan başka tasarımlar ve/veya tasarımcılar var mı?

OFI: Bu proje için bir uzay çağı stili olduğunu varsayıyorum ve bunu iddia ediyorum… yani tabii ki Verner Panton, Eero Saarinen, Castiglioni kardeşler, Eero Aarnio vb. gibi yaratıcılar beni etkiledi.

DI: Tasarımının hedef müşterisi kim?

OFI: Space Oddity kendisini lüks pazarında konumlandırıyor.

DI: Bu tasarımı diğer benzer veya benzer konseptlerden ayıran şey nedir?

OFI : Estetiği.

DI: Bu proje üzerinde çalışırken hangi tasarım araçlarını kullandınız?

OFI: İlk adım, bir fikri kağıda yazmak… Eskizler ve çeşitli notlar… Daha sonra bir 3D tasarım yazılımıyla çalışıyorum.

DI: Tasarımınızın en benzersiz yönü nedir?

OFI: Yer çekimine meydan okuyor gibi görünüyor.

DI: Bu tasarım için kiminle işbirliği yaptınız? Teknik/özel becerilere sahip insanlarla mı çalıştınız?

OFI : Bu proje için depolama tanklarının yapımında Fransız lider olan endüstriyel ortağımız CDE ile çalışıyorum. Ekipman için: ozonlu su arıtma ve spa düzenlemesi için ortağım OZONEX ve seviye yönetimi için REGUL şirketi.

DI: Tasarımınız herhangi bir şekilde verilerden veya analitik araştırmalardan etkilendi mi? Bu tasarımı yapmak için ne tür araştırmalar yaptınız?

OFI: Görünür biçimsel yönü benim için çok fazla sorun teşkil etmedi. Nereye gitmek istediğimi hemen anladım. Ancak bu spanın oldukça minimalist bir şekilde tasarlanması, sonuçta özellikle karmaşık bir teknik tasarım gerektirdi.

DI: Tasarımınızı uluslararası bir tasarım yarışmasına sunmaya nasıl karar verdiniz?

OFI: Her yaratıcı, eserlerinin başarıya ulaşmasını ister ama ben onları pazarlama konusunda pek iyi değilim. Üstelik daha ileri giderek doğru distribütör ve reçete yazanlarla tanışacak araçlardan da yoksunum. A’Design ödülünü kazanmak kesinlikle bu spanın uluslararası pazarda yükselişe geçmesini sağlayacaktır. Güzel yerlerde yerini bulacaktır.

DI: Bu çalışmayı tasarlarken neler öğrendiniz ya da kendinizi nasıl geliştirdiniz?

OFI: Space Oddity spa’nın tasarım süreci diğer tüm yaratımlarımla tamamen aynıydı. Sadece projenin gerçekçi 3 boyutlu sunumunu geliştirmeye çalıştım.


instagram link Olivier Felix Isselin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top